Kurs I Pomocy - Polskiego Czerwonego Krzyża.

W grudniu 2003 roku nasz Klub przeprowadził dla swoich członków, 16 godzinny Kurs Pierwszej Pomocy, organizowany przez Polski Czerwony Krzyż i zakończony egzaminem. Po jego zdaniu, uczestnik otrzymuje Certyfikat honorowany w Krajach Unii Europejskiej. Certyfikat ten jest poświadczony przez Czerwony Krzyż i Czerwony Półksiężyc. Kurs jest wymagany przy praktykach zawodowych, podczas organizowania wycieczek zorganizowanych i w wielu innych przypadkach. Decyzja o przeprowadzeniu kursu została podjęta decyzją Zarządów, gdyż w naszych klubach (AKTK i WKTK) do tej pory nikt nie miał owego kursu. W zajęciach uczestniczyło 13 członków w tym cała Kadra Programowa PTTK. Naszymi Instruktorami byli: Leszek Mączka i Robert Molasy.

Kurs podzielony był na 3 bloki. Pierwszy blok tematyczny odbył się w dniu 7 grudnia 2003 roku. Poświęcony był on wprowadzeniu teoretycznemu do pierwszej pomocy.. trwało ono najdłużej bo 6 godzin podczas których dowiedzieliśmy się całej potrzebnej wiedzy teoretycznej. Dnia 10 grudnia mieliśmy zajęcia z Urazówki - procedury postępowania z ranami, urazami. Poznawaliśmy zastosowanie przedmiotów typu szyny, maseczki do RKO. Otrzymaliśmy również wiedzę nt. bandażowania , postępowania z oparzeniami i odmrożeniami. Ćwiczenia te przyniosły nam wiele pożytku. Pod czujnym okiem instruktora mogliśmy ćwiczyć na koleżankach i kolegach nasze zachowanie i odruchy przy "pracy" z poszkodowanym. Ostatnie Zajęcia odbyły się 19 grudnia, na nich ćwiczyliśmy Resuscytacje Krążeniowo Oddechową (RKO). To było naprawdę przyjemne, lecz sprawiło nam to najwięcej problemów, ale cóż można było się już naprawdę wczuć w rolę ratownika - człowieka, od którego zależy życie osoby nieprzytomnej. Warunki zaliczenia były surowo przestrzegane przez Instruktorów. Kryteria to: stosunek: wdech/uciśnięć to 2:15, 90-110 uciśnięć na minutę oraz 80% poprawnych wdechów i 80% poprawnych uciśnięć. Wystarczyła tylko mała nieuwaga i już niezaliczone - kolejne kwadranse treningu i następne podejście. Rekordziści podchodzili do zaliczenia fantoma po kilka razy, lecz trening czyni mistrza. Od prawidłowo przeprowadzonej resuscytacji zależy życie poszkodowanego, więc wymogi zaliczenia musza być wysokie! Cenimy sobie ten profesjonalizm i nie pobłażliwość podczas zaliczenia. Ważny jest nie papier lecz umiejętności jakie zdobyliśmy.

Po 4 godzinach treningu i prób zaliczenia fantoma, przyszedł czas na egzamin. Po godzinnym egzaminie Instruktorzy Ratownictwa Medycznego powiadomili nas, że wszyscy ukończyliśmy kurs z oceną pozytywną. Zmęczeni, lecz szczęśliwi udaliśmy się na przerwę świąteczną.

Kurs przyniósł nam wiele pożytku. Poznaliśmy zasady, według których należy postępować z poszkodowanymi. Uświadomił czego możemy się spodziewać na miejscu wypadku. Czego nie wolno nam robić a co jest konieczne. Mamy nadzieję iż zdobyta wiedza pozostanie jak najdłużej w pamięci, aczkolwiek na pewno będzie okazja aby zapomniane wiadomości sobie powtórzyć.